شاید تا کنون اصلاح SSL را شنیده باشد. در این صورت قطعا این سوال برایتان پیش آمده که SSL چیست؟

پروتکل http

اگر از سایت های اینترنتی زیاد استفاده می کنید حتما متوجه شده اید که آدرس برخی سایت ها با http و برخی سایت‌ها با https شروع می شود. قبل از هر توضیحی، لازم است بدانید که http یکی از استانداردهای مهم در شبکه اینترنت است. این استاندارد دارای  معنی لغوی «پروتکل انتقال ابرمتن‌» است. به عبارتی ساده این پروتکل امکان ایجاد صفحات وب و هر سایت اینترنتی از طریق ارتباط بین سرویس دهندگان و سرویس گیرندگان وب را برعهده دارد.

حال سوالی که پیش می آید نقش s اضافه در پایان پروتکل http است. برای شرح این موضوع بطور خلاصه و مفید باید بدانید، از پروتکل https برای بالا بردن امنیت سایت استفاده می شود.

SSL مخفف عبارت Secure Sockets Layer به معنی «لایه سوکت های امن» می باشد.

چرا SSL

چرا باید از فناوری SSL استفاده شود؟ از این سؤال برداشت های مختلفی می شود. اول اینکه چرا امنیت در یک سایت اهمیت دارد و در صورت عدم وجود این امنیت چه اتفاقی می افتد؟ در پاسخ باید بگوییم اگر می خواهید تبادل اطلاعات شما با مخاطبتان محرمانه بین شما و کاربر سایت بماند و هکرها نتوانند وارد حریم سایت شما شوند. بدون معطلی نسبت به ارتقاء سایت خود دست به کار شوید. اگر تا به حال از سایتی خرید اینترنتی داشته اید به آدرس صفحه پرداخت دقت کرده اید؟ قطعا آدرس صفحه پرداخت با https شروع شده است. واضح و مبرهن است که امنیتی ترین سایت ها، مربوط به بانک ها می باشند.

اما برداشت دیگر از سوال فوق این است که SSL چگونه امنیت سایت ما را تضمین می کند؟ این کار از روش رمزگذاری انجام می شود. برای شفاف شدن نحوه عملکرد SSL  به مطلب زیر دقت نمایید.

تصور کنید کاربری وارد سایت شما می شود. این ورود یا درخواست کاربر به صورت مستقیم به سرور وب سایت شما انتقال نمی یابد. ابتدا درخواست از سرور ISP (ارائه دهنده اینترنت) گذشته، سپس به سرور وبسایت شما می رسد. این مسیر این امکان را به هکرها می دهد که بتوانند اطلاعات کاربر را استخراج کنند یا در سایت اختلال ایجاد کنند.

نحوه عملکرد SSL

در حقیقت SSL امنیت مسیر اطلاعات از مبدأ تا مقصد را فراهم می کند. این امنیت با رمز نگاری اطلاعات برای سرور ISP انجام می شود. همین رمزدار کردن اطلاعات مانع هک شدن اطلاعات می شود. رمزگذاری از سرقت داده‌ها و سایر دستکاری ها جلوگیری می کند.

اهمیت استفاده از SSL در سئو

امنیت کاربران برای گوگل نیز مهم بوده و براین اساس سایت هایی که از این پروتکل استفاده می کنند در گوگل دارای رتبه بالاتری می باشند. در نتیجه استفاده از این پروتکل برای سئو شما حائز اهمیت است و سبب می شود ورودی‌های بیشتری را از گوگل داشته باشید.

گواهی SSL

خوب حال که به اهمیت پروتکل https پی بردیم، باید گواهی SSL تهیه کنیم. همانطور که در قبل نیز به آن اشاره شد، برای https حتما تهیه فناوری یا اصطلاحاً گواهی معتبر SSL نیاز است. برای این کار روش های مختلفی وجود دارد، که در این جا به دو مورد اشاره می کنیم:

  • استفاده از SSLهای رایگان: برای تهیه این نوع SSL با یک جستجوی ساده در گوگل می توانید سایت‌‌های زیادی را بیابید که این گواهی را به شکل معتبر در اختیار شما قرار می دهند.
  • خرید SSL: راه دیگر خرید آن است. فرق نسخه رایگان و پولی در این است که اگر شما برای تهیه گواهی SSL بهایی پرداخت کنید، با توجه به مبلغی که پرداخت کرده اید، امنیت و رمزگذاری بیشتری روی سایت شما قرار خواهد گرفت.

انواع گواهینامه‌های SSL

گواهینامه SSL  انواع مختلفی دارد که می توان به DV, OV و گواهینامه EV اشاره کرد. هر کدام از انواع نامبرده شده ویژگیی دارند که قبل از اقدام به تهیه این فناوری بهتر است در مورد آنها تحقیق نمایید.

جمع بندی

می خواهیم، بصورت خلاصه بدانیم SSL  چیست؟

SSL یک فناوری یا پروتکل است برای تبدیل آدرس http  و https ، که بصورت گواهینامه باید تهیه شود. از مزیت‌های استفاده از آن بالارفت امنیت وبسایت و در نتیجه اعتماد بیشتر کاربران، افزایش سئو و دو ستاره شدن، نماد اعتماد الکترونیکی یا همان (اینماد) می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *